Social icons

YUMI AND CZECH CHICKS

24 March 2012

Prodejnu Yumi najdete, kde jinde, než v Praze.. Je to roztomilý, menší butik v ulici Dlouhá 26, Praha 1. Pokud máte malinko oko znalce, okamžitě poznáte, o co jde. Moje maminka při pohledu na jejich šaty okamžitě prohlásila, že to musí být anglická móda. Byla pouze málo specifická, je to londýnská móda plná originálních kousků. Od 9. března 2011 máme to štěstí, že tuto originální parádu najdeme i u nás v ČR. Pražský butik je útulný s velice příjemnou obsluhou. Což je velice ceněno, jelikož v ČR na souvětí 'příjemná obsluha' moc často nenarazíte. Bohužel pro pány, ti zde na své nepřijdou, pouze pokud chtějí udělat své milé radost. Nabízejí módu pro ženy, dívky, slečny, ale i malé dámy.
Yumi móda je jednoduše velice ženská. Šaty jsou hravé, barevné a velice příjemné. Mám ráda spíš jednoduché tvary a vzorované oblečení u mě není obvyklé, ale Yumi oblečení mne okouzlilo. A o kouzelné doplňky také není nouze, já osobně se v brzké době určitě vrátím pro perlové náušnice.
Pokud jste aspoň trochu zvědaví ohledně prozkoumávání malých obchůdků a ne jenom lítání po identických supermarketech a obchoďácích, zkuste to. Třeba si něco vyberete. :)

You can find Yumi in Prague, of course. It is a little, cute boutique at the street Dlouhá 26, Praha 1. If you are a little bit expert, you immediately know what it is about. My mum could tell that this is an English Fashion at first sight. She wasn’t as specific as she should be; it is a London fashion full of extraordinary pieces. Since 9th of March 2011 we are so lucky, that we have this extraordinary fashion in the Czech Republic. The Prague boutique is really cosy with lovely shop assistance. It is really appreciated, because the 'lovely shop assistance' can't be use in our country very often. 
Unfortunately for men, these pieces are not for them, unless they want to make their ladies happy. Yumi offers fashion for women, girls, ladies and little women.
Yumi fashion is simply female issue. The dresses are playful, colourful and lovely. I like simple things. Shapes and patters are not for me, but Yumi things are just beautiful. There is beautiful accessory as well, I will go back for pair of pearl earrings soon.

If you are a little bit curious about small shops and malls and supermarkets are just boring for you, go and try it! Maybe you will find something exactly for you.
Photos by Czech Chicks

Photos from Yumi.cz

Post a comment

Thank you for your lovely comments! :)