Social icons

TRIP TO CASCAIS

1 November 2016
Do Cascais se dostanete vlakem z nádraží Cais do Sodré, cesta trvá kolem 40min a bude vás stát kolem 5euro. Pokud máte v Lisabonu více času, určitě tam zajeďte, ale pokud ne, určitě se vyplatí více pořádně prozkoumat centrum.
Cascais je klasické přímořské městečko, pláže tam najdete, ale osobně bych tam nevlezla, jelikož je to hned vedle menšího přístavu. Najdete zde malé malebné domečky, turistické restaurace, hotely a klasické zbohatlické vilky. Celé si to projdete za pár hodin i s jídlem.
My navštívili vegetariánskou a veganskou restauraci Cafe Galeria House of Wonders. Pokud chcete zkusit něco nového nebo je to váš šálek čaje, určitě doporučuji. Nám to stačilo jednou. Tato restaurace má velmi příjemné posezení na střeše, moc fotek z toho ale nemam, jelikož střecha byla plná holubů a bylo naprosto nemožné se tam najíst. Během sezóny počítejte s návalem lidí.
V Cascais ale najdete i Boca do Inferno, což za vidění stojí, to ale až příště. Hezký den! :)
Cascais can be reached by train from Cais do Sodre, the journey takes around 40 minutes and will cost you around € 5. If you are in Lisboa for longer period, definitely take a trip there, but if not, it's worth more to properly explore the area of Lisboa.
Cascais is a classic seaside town, you'll find beaches there as well, but personally I would not go in, it's right next to a small port and that's usually dirty. There are small cute houses, tourist restaurants, hotels and classical villas. You can go through the city in couple of hours.
We visited the vegetarian and vegan restaurant Cafe Galeria House of Wonders. If you want to try something new or it's your cup of tea, I definitely recommend it. But for us, once was enough. This restaurant has a very pleasant area on the roof, but since the roof was full of pigeons and it was absolutely impossible to eat there, we couldn't take much photos. During the season count with lots of people.
There is also Boca de Inferno in Cascais, which is something to see definitely, but you need to wait for next time. Have a great day. :)


Post a Comment

Thank you for your lovely comments! :)