Social icons

Průvodce: Madeira | hlavní město Funchal

31. března 2017


Madeira, Funchal, Portugal


Funchal je hlavní město Madeiry. Letiště na Madeiře je známé pro svou krátkou přistávací dráhu, pokud se chcete nabudit, pusťte si video na youtube.
Z letiště cesta tam trvá kolem 30min a dostanete se tam buď městskou hromadnou dopravou za 3,30 nebo Aerobusem za 5e, i se zpáteční cestou to máte za 8e, což je samozřejmě hned lepší a my zvolili tuto cestu. Jízdenku si koupíte hned u řidiče.
Všichni jsou zde velmi ochotní, takže vám rádi poradí, kde vystoupit a jak najít vaše ubytování.
My byli hned v centru Funchalu, v hostelu Zarco, což nás vyšlo velmi levně. Nejsem si jistá, zda bych vám ale hostel doporučila, jelikož zde byl velký hluk a na posteli se vůbec nedalo spát. Hostel je ale velmi čistý a vše ostatní bylo na jedničku, takže proč ne.
Na Funchal budete potřebovat maximálně dva dny, víc ne. Je to malé, malebné městečko, jehož jméno pochází z Fenyklu (funcho), který se zde hojně pěstoval. Město je obehnané horami, najdete zde parky, i menší pláž, lanovku a ceny jsou přijatelné. A co mě velmi potěšilo, velké hotely jsou daleko od centra, takže překvapivě není zde tolik turistických pastí, ty jsou právě situovány kousek od klasických dovolenkových ubytování.

Funchal is the capital of Madeira. The time to get from the airport is around 30 minutes and can be reached either by public transport for 3.30e or Aerobus for 5e. The return ticket is 8e, which is obviously better and we took rather this option. Ticket can be purchased on the bus. 
The airport has a super short runway, watch some videos before you travel, to get yourself in the flying mood. 
All people are very kind, so they will tell you where to get off and how to find your accommodation.
We were right in the center of Funchal, in the hotel Zarco. I'm not sure whether I would recommend this hotel. It was super noisy and the bed was really uncomfortable. On the other hand, it was cheap and clean, so if you are not picky, go for it.
Two days are more than enough for Funchal. It is a small, picturesque town, the name comes from the fennel (funcho), which was widely grown in this area. The city is surrounded by mountains, you will find parks, small beaches, cable car and prices are quite reasonable. What was very surprising is that all the big holiday hotels were far from the center, so the area is quite tourist-free. Yet again, we were there in March, so the season hasn't started yet.
Madeira, Funchal, Portugal
EJNETS DOPORUČUJE:
1. Lanovka na Monte - Teleférico do Funchal
Jedna cesta je 10e, zpáteční 15. Pokud ale nejste lenoši, sejděte si ten kopec dolů. Můžete vidět všechny ty krásné přímořské domečky, plné zahrádek. Cesta lanovkou nahoru trvá 15min a doopravdy si to užijete. Máte nádherný výhled na celou část ostrova kolem Funchalu a Atlantského oceánu.
Z Monte také můžete zkusit známou Toboggan ride, kterou my vynechali z důvodu přehnané ceny. Stačilo nám se na to jen podívat, ale je to must-do v Madeiře, i když super turistické. 
2. Bolo do Caco
Tradiční Madeirský chleba s česnekovým a bylinkovým máslem. Velká a sytá bašta. Mají různé verze, se sýrem, salámem, klobásou či jen tak. Já bych se potom utloukla.
3. Kupte si Madeirské víno a sledujte západ slunce. 
Vždyť víte, jak jsem na ty západy ujetá a obzvláště tady to stojí za to. Jen si dejte pozor na jejich víno, je velmi silné, jako medovina. 
Západy můžete sledovat z přístavu či parku nad přístavem.
4. Santa Maria Street (Rua de Santa Maria)
Nejstarší ulice ve Funchalu, která byla zničena během bouře v roce 2010, proto je celá zrenovovaná a místní umělci byli pozvání, aby vymalovali dveře nacházející se právě zde.
5. Forte São José (WEB)
Tohle místo je totální must-have! Je to podle knihy rekordů ta nejmenší země na světě. Je to ve skutečnosti velký problém pro Portugalsko, jelikož vlastník se prohlásil za prince, protože nechtěl být obtěžován vládou. Problém je, že v minulosti to bylo hlavní vstupní místo pro lodě, jelikož leží hned v přístavu. V žádné průvodci jsem se o tom nedozvěděla, našli jsme toto místo úplnou náhodou a doopravdy to stojí za to, nejen díky výhledu na západ slunce. Podívejte se na fotky, kde najdete i víc info!

RECOMMENDED BY EJNETS:
1. Cable car to Monte - Funchal Teleférico
One way is 10e, return 15e. If you are not lazy, walk down the hill. You can see all the beautiful seaside houses, gardens full of flowers and plants. 
The journey takes 15 minutes by cable car and you will really enjoy it. It has a wonderful view of the whole island around Funchal and Atlantic ocean.
From Monte, you can also try the famous Toboggan ride. We didn't do it, because of the high prices. It is quite enough to watch it, but it's a must-do in Madeira, although super touristic.
2. Bolo do Caco
Traditional Madeiran bread with garlic butter. They have different versions, with cheese, salami, sausage or just like that.  I absolutely loved it.
3. Buy Madeira wine and watch the sunset
If you follow me on instagram, you know how obsessed I am with sunsets. In Madeira, it is a dream.
You can watch the sunsets from the harbor or from the park above the harbor.
4. Street Santa Maria (Rua de Santa Maria)
The oldest street in Funchal, which was destroyed during a huge storm in 2010. It is renovated and local artists were invited to repaint the door of the houses.
5. Forte São José (WEB)
This place is a total must-do! It is in the book of records as the smallest country in the world. It's actually a big problem for Portugal, since the owner proclaimed himself a prince. As far as I know there was some problem with the government, that is the reason he did it. 
The problem is that in the past it was the main entry point for ships, as the place is located right in the harbor. 
I haven't see this place in any guide, we found it by accident and it is really worth it, not just for the view or the sunset. Look at the pictures, there is more info and don't forget to visit it. :)
Madeira, Funchal, Portugal
Madeira, Funchal, Portugal
Madeira, Funchal, Portugal, Forte Sao Jose
Madeira, Funchal, Portugal, Forte Sao Jose
Madeira, Funchal, Portugal, Forte Sao Jose
Madeira, Funchal, Portugal, Forte Sao Jose
Madeira, Funchal, Portugal, Forte Sao Jose
Madeira, Funchal, Portugal, Forte Sao Jose
Madeira, Funchal, Portugal, Forte Sao Jose
Madeira, Funchal, Portugal, Forte Sao Jose
Madeira, Funchal, Portugal, Forte Sao Jose
Madeira, Funchal, Portugal
Madeira, Funchal, Portugal
Madeira, Funchal, Portugal
Madeira, Funchal, Portugal
Madeira, Funchal, Portugal
Madeira, Funchal, Portugal
Madeira, Funchal, Portugal
Madeira, Funchal, Portugal
Madeira, Funchal, Portugal
Madeira, Funchal, Portugal
Madeira, Funchal, Portugal
Madeira, Funchal, Portugal
Madeira, Funchal, Portugal
Madeira, Funchal, Portugal
Madeira, Funchal, Portugal
Madeira, Funchal, Portugal
Madeira, Funchal, Portugal, Travel tips

Líbí se vám, co dělám? Můžete mi koupit kafe, na podporu tohoto blogu a mé závislosti. Protože si za to určitě nekoupím víno. :) Děkuji, že čtete a chodíte sem.

Do you like my work? You can support me by buying me a coffee. Thank you for reading and being here.

16 komentářů

 1. Tak tedy foto tech vyskladanych jahod sebrala mou veskerou pozornost ❤ :)

  OdpovědětVymazat
 2. To je náádhera. Až sa mi chce ísť niekam ku moru a neviem sa vďaka tomu dočkať leta♥

  LILY OF THE VALLEY

  OdpovědětVymazat
 3. Božské fotky :) Moc se mi líbí tvoje tipy, přesně takový cestovatelský články mám ráda. Bod - Kupte si Madeirské víno a sledujte západ slunce se mi líbí úplně nejvíc. Tak snad :)

  OdpovědětVymazat
 4. Krásný fotky, úplně jak z katalogu cestovní kanceláře a moc dobře napsáno :).

  OdpovědětVymazat
 5. Hned bych letěla, nádhera! A stačily by hned ty první dvě ovocné fotky :D Pořád tajně doufám, že by to mohlo vyjít v září!

  OdpovědětVymazat
 6. Aneta im glad you liked my home island but i couldnt help to notice some typical mistakes people tend to spread on a daily basis.

  1st, madeira's airport runnway is far from being ''super tiny'' as you mentioned. It is certified to operate a Boeing 747 (jumbo jet a 2 floor plane) which have landed before here. Also the worlds biggest bimotor airplane (Boeing 777) landed every week on the island and didnt have to use all the lenght of the runway. Its a pretty modest landing strip so no fears because of that. The winds are the thing to fear since they are constant and strong.

  2nd, 2 days are enought for funchal, yes indeed if you miss a pig part of the action not to mention the infinity of stunning outdoors that the island has to offer. Believe me even I dont know most of it.

  Keep it up! Hugs and kisses.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Hello Jorge, thank you for you comment. :) I didnt know that about the runway, good to know! Anyway, it was more a funny comment than something I actually looked up.
   For the second, do you mean Madeira or Funchal. Because of course, there is never enough time to spend in Madeira. We were there for one week and this article is just about Funchal. More are coming soon about all the things I did in Madeira. Thank you again :)

   Vymazat
  2. Hello aneta, I' have visited Madeira many times and I would never suggest to anybody to spend only 2 days in Funchal. I find ridicolous if someone who stayed one week only on the island feels the need to write about it... It is a really superficial point of view.

   Vymazat
 7. Vůbec jsem nevěděla to o té nejmenší zemi! To mě velice zaujalo! Jinak úžasný článek a fotky jako vždy! ♥ Užívej! ♥

  http://basic-whitegirl.blogspot.cz/

  OdpovědětVymazat
 8. My mother lived in Madeira for a while, i missed to go there ... maybe i find a reason now :)

  OdpovědětVymazat
 9. I love your photo collection of Madeira! Looks amazing. Those strawberries are divine. thanks for sharing. Aisha Chaudhry http://behnos.com

  OdpovědětVymazat
 10. Two days are more than enough for Funchal, but is one week enough for Madeira Island?

  Nice pictures. Forte São José has unfortunately been closed off for public from what I have heard, which is a shame.

  OdpovědětVymazat

Thank you for your lovely comments! :)