Social icons

ABOUT

Hi there! So happy to see you here. So you wanna know something about me? Well, I am one crazy person, I travel a lot and I love to live abroad. In 2016 I have decided I have enough of working from 9:00 till 18:00 at absolutely horrible job and that trying constantly to finish my master degree is not making me happy at all. So here we go, I have moved to Lisbon, Portugal and since then I just travel around as much as we can. And of course, on the way I write about it a lot, in Czech and in English.
I have travelled almost 30 countries. I have studies in Spain, travelled Europe, visit TOP cities in USA and we have wandered South America from Peru to Colombia. It was absolutely amazing and you can read about it HERE.
All my travel and moving tips about Lisbon, you can find it HERE.

If you wanna contact me for collaboration or you have any questions about any destination or travels, please contact me via email: ejnets@gmail.com.

CZ: Vítej dobrodruhu, zdravím ze světa!
 V červnu 2016 jsem se rozhodla všeho nechat a odejít za dobrodružstvím opět do světa. Tentokrát do Portugalska, Lisabonu. Zjistila jsem, že potřebuji následovat svůj sen za cestováním a vypisováním se z toho. Mam nutkavou potřebu lidem cpát své názory a svá zjištění o životě. A jak řekl Hannah v seriálu Girls: "I don't give a shit about anything, but I have opinion about everything."
Tenhle blog není jen o cestování, ale hlavně o mně a mém životě. O tom, že život není jen černo-bílý od devíti do šesti se 4 týdny dovolené. O tom, že i vy můžete trávit vaše dny na slunci a mít slunce v duši. 
Tak se nechat inspirovat moji oblíbenou písničkou od Oasis, Cigarettes & Alcohol, kde vám kluci řeknou: "You could wait for a lifetime, to spend your days in the sunshine." 

Mám za sebou studium ve Španělsku, pár týdnů v Maďarsku, o něco víc týdnů v Itálii a dva roky v Praze.
A samozřejmě rok v Portugalsku. Vše o Lisabonu TADY. :)
A v neposlední řadě máme projetou Jižní Ameriku, přes Peru až do Columbii - vše se o tom dočtete TADY. V neposlední řadě jsme v Peru dělali dobrovolníky - čti ZDE.


Blogerka měsíce Březen 2018 pro blogerky.cz:
ROZHOVOR pro levnocestovani.cz
Moje články pro iKoktejl.cz TADY


Post a Comment

Thank you for your lovely comments! :)