Social icons

Průvodce a tipy: Alfama, Lisabon

18. prosince 2016
Alfama, Lisbon, Portugal

Co se vám vybaví, když se řekne Lisabon? Azulejos, tedy kachličky. Pastel de Nata. Slunce. Teplo. Jistě narazíte v průvodcích na historickou část Lisabonu, Alfama. Pojďme si tedy něco o tom říci.

ALFAMA je historická a nejstarší část Lisabonu. Je to taky jediná část, která přežila velké zemětřesení tady v Lisabonu v roce 1755, velká část Lisabonu byla totiž zdemolovaná a přestavěná. Je také velmi známá pro Fado restaurace, i když tady Fado nevzniklo. TIP: Pokud budete bydlet právě tady, vždy si zkontrolujte, že nemáte okna do ulice, jinak se nevyspíte ani jednu noc. 
Alfama, Lisbon, Portugal
1. Dejte si kafe v jednom z malých barů.
Nečekejte tady žádné chemické nechutnosti, ale to pravé a lahodné espresso, se sklenicí vody a jedním velkým cukříkem. Taky si k tomu nezapomeňte dát nějakou sladkou mňamku, mají jich tady dost na výběr.
2. Ztraťte se v uličkách.
Miluji všechny tyhle malé uličky, staré dveře do ulice a starší Portugalky pokřikující či pokukující z oken. Alfama je plná azulejos, což jsou slavné portugalské dlaždice, každý dům je jiný a každý druhý balkónek je roztomiloučký. Už jsme tady přes tři měsíce a já se stále nemůžu vynadívat.
Alfama, Lisbon, Portugal
Alfama, Lisbon, Portugal
Alfama, Lisbon, Portugal
3. Navštivte National Pantheon a Fado Museum.
Když jsem tady byla poprvé, tak jsem ani neměla ponětí, že nějaká Alfama existuje. A ani to, že její chloubou je obrovský Pantheon. My ho zatím viděli jen z venku, ale každou první neděli v měsíci je zadarmo, takže se tam chystáme. Pokud to nestihnete během neděle, vstup je něco kolem 2e.
Fado Museum je zdarma každou neděli do dvou hodin a můžete se zde pokochat historií tradiční portugalské muziky.
Alfama, Lisbon, Portugal
4. FEIRA DA LADRA
Najdete ji hned vedle Pantheonu a je každý úterý a sobotu. Vetešnický market, kde mají doopravdy všechno za minimální peníze. Všimla jsem ale, že je plná turistů a ceny jsou trochu dražší poslední dobou. Stále je to samozřejmě nic proti klasickým obchodům. Takže sem pro suvenýry.
Feira da Ladra
Feira da Ladra
5. MIRADOUROS
Moje nejoblíbenější část Lisabonu jsou právě Miradouros. Vyhlídky! Jejich tady strašně moc a máte z nich ty nejlepší výhledy na město. V Alfamě je jich hned několik a stihnete si všechny krásně projít, jsou totiž blízko sebe, dát si kafe či jen tak zarelaxovat. Můj nejoblíbenější je Miradouro de Santa Luzia.
Alfama, Miradouros
Alfama, Miradouros
6. Tipy a rady na menší místa v Alfamě:
Castelo de São Jorge
TRAM 28 - Připravte se ale na nářez turistů, můj tip: vstaňte tak kolem sedmé ráno ve všední den a běžte na ni, nikdo tam nebude.
Sé Catedral de Lisboa
FADO - i když je to velmi turistická záležitost, určitě si to nenechte ujít. Je zde ulice, kterou nazýváme Fado ulička, určitě ji sami najdete, na každém rohu vás tam zve pikolík na tradiční hudbu a strká vám do ruky menu. Zvolte, kde ženská zpívající Fado, řve nejvíc. 
Alfama, Miradouros
Alfama, Miradouros
Alfama, Lisbon, Portugal
Alfama, Lisbon, Portugal
Alfama, Lisbon, Portugal


Pokud chcete podpořit tyto texty a moji práci, můžete mi koupit kafe ZDE.

1 komentář

  1. to sú neuveriteľne nádherné fotky a užitočné tipy ;) Portugalsko je prekrásna a hlavne históriou dýchajúca krajina a ani nevieš, ako rada by som sa tam pozrela :)

    Sabi z blogu Beautiful savage

    OdpovědětVymazat

Thank you for your lovely comments! :)