Social icons

THE BEST PASTEIS DE NATA IN LISBON

7 February 2017
Pasteis de Nata, Belém
Pasteis de Nata je takový malý koláček štěstí, který nesmíte vynechat, když jste v Lisabonu. A nesmíte si dát jen jeden, ale aspoň dvacet, aby vám z nich bylo pěkně blbě, protože něco tak dobrého už dlouho mít nebudete. Je to klasický portugalských koláček plněný žloutkovým krémem, takže jako dělaný pro vegany. 
Zmíním vám tři, které jsou ty nejlepší v Lisabonu, ale nenechte se tím doradit od ochutnání všech, co potkáte a ani si nenechte poplést hlavu od turistických průvodců, že ten v Belému je ten nejlepší. Pasteis najdete na každém koutu v Lisabonu a pokud uvidíte napsáno, že je domácí, tak ho zkuste, jelikož každý bar či restaurace maj svoji recepturu a nikdy nevíte, který bude pro vás ten nejlepší.

 • Cenově by neměl být nikdy víc než 1e! Pokud je to víc, snaží se z vás jen dostat prachy a nebude to stát za to. 
 • Určitě si ho nezapomeňte dát s malým espresem, jelikož kafe v Portugalsku je skoro tak dobrý, jako v Itálii a teď myslím malé, tradiční bary, ne ty hipsterké turistické krávoviny. Vždycky si pamatujte, že máte jít tam, kde vidíte místní!
 • Pokud možno, dejte si vždy čerství, což znamená alespoň trochu teplý, když vychladne, tak to taková sláva už není.
 • Může se stát, že občas narazíte na horší verzi a bude lehce smrdět vajíčkem.
Pasteis de Nata, Belém
Tvrdí o sobě, že mají tu nejstarší recepturu, tudíž jsou jedni z prvních, co ho kdy prodávali. Jak najdete jejich prodejnu? Bude tam stát asi triliarda lidí, fronta jde ale velmi rychle. Není to ale žádný malý bar, uvnitř mají snad tisíc míst na sezení s dekorací klasických portugalských azulejos do modré barvy. Určitě si objednejte víc než dva, abyste nemuseli do fronty znovu a kafe je doopravdy famózní.
Můj osobní názor: Těstíčko je snad to nejlepší, co jsem měla. Krém je taky super, ale není tak výborný a jemný jako jinde.
Tento Pasteis vyhrál cenu toho nejlepšího za minulý rok, my ho zkusili zatím jen jednou. Samozřejmě, byla to bašta, ale nebyl čerstvý, tudíž studený a to už není ono. Každopádně je to jeden z těch nejchutnějších, co jsem kdy měla.

Tohle je to nejlepší, co si v Lisabonu můžete dát. Mají otevřeno od 8 do 24 a celý den, hned před vašima očima, dělají tisíce a tisíce Pasteis čerstvých, teploučkých a lahodňoučkých koláčků. Nejsou zde fronty jako v Belému, vše jde velmi rychle, kafe je výborné a jako bonus se můžete kochat, jak se takový Pasteis vyrábí. Kdykoliv je nová várka hotová, zazvoní venku na obrovský zvonec, není to ale konec, spíš začátek vaší cesty po Lisabonu. Jelikož nedávno otevřeli novou prodejnu v Time Out Market, který je hned vedle vlakové zastávky Cais do Sodré, běžte raději tam. Je tam méně lidí, zaměstnanci nejsou tolik uspěchaný a Pasteis nám tam chutná více. Tak jako tak, tohle je to nejlepší, co si v Lisabonu můžete dát. 
Update: Není to originální receptura, tudíž to úplně není pravý Pasteis, dozvěděli jsme se to nedávno a mam pocit, že je to kvůli tomu, že používají kondenzované mléko.

DOCE REAL
Portugal, R. Dom Pedro V 119, 1250-096 Lisboa
Tato malá kavárnička/bar se dělí o ten nejlepší pasteis de nata s Manteigariou, je totiž z originální receptury, větší a chutná po vanilce. Je jednoduše skvělý a byl nám doporučen místními, takže si můžete být jistí, že nejíte nic špatného. Možná jste o tomto cukrářství už slyšeli někde jinde, mají totiž jednu z nejlepších empadas v Lisabonu.

Pasteis de Nata, Manteigaria, Lisbon
Pasteis de Nata, Lisbon
Pasteis de Nata, Manteigaria, Lisbon
Pasteis de Nata, Lisbon
Pasteis de Nata, Lisbon
Pasteis de Nata, Lisbon

3 comments

 1. Hehe, sice jsem vegan, ale koláčky vypadaj moc dobře... snad se dočkají i vegan provedení.
  www.jojovictus.blogspot.com

  ReplyDelete
 2. Už to bude skoro dva roky, co jsem v Lisabonu byla. Díky za připomínku, už dlouho se chystám, že je zkusím vyrobit i doma :-).

  ReplyDelete
 3. Vypadá to skara dobře, tak snad se někdy dostanu do Lisabonu a budu mít možnost ho ochutnat :)

  ReplyDelete

Thank you for your lovely comments! :)