Social icons

život v portugalsku, algarve: stezka po Seven Hanging Valleys

23. února 2024

život v portugalsku - algarve

 Seven Hanging Valleys stezka a průvodce po nejkrásnějších Algarve útesech:


lakají vás malebná zákoutí v portugalském Algarve? tak začneme rovnou tou nejkrásnější stezkou. 
v algarve už žiji dva roky a v mém případě platí, co je v nohách, je i v hlavě, takže je načase sepsat, co se dá v algarve dělat, kdy jezdit do algarve a jaké části navštívit. začneme menším průvodcem po portugalských stezkách.
tato trasa vede z Praia da Marinha, přes Praia de Vale Centeanes až po Carvoeiro a byla vybrána organizací European Best Destinations jako jedna z nejlepších turistických tras v Evropě, celá cesta se drží po pobřeží a ukáže vám ty nejkrásnější pláže slunného Algarve. při túrách po okrově zbarvených útesech vystupujících z azurově zbarvených vod se přesvědčíte, že jižní Portugalsko je jednou z nejúžasnějších pobřežních oblastí na světě.

v tomto rychlo průvodci v části Lagoa vám představím, kdy a kde začít, kde se najíst a kterým směrem se vydat:


až po Carvoeiro je to cirka 10km po pobřeží, nahoru a dolu. pokud jedete na kolech či autem, tak se budete muset vracet na místo startu, je to tedy větší zátež, co se týče fyzičky i pro kolena. převýšení je kolem 400m.
stezka vede přes tyto pláže: Praia da Marinha – Carvalho Beach  Praia de Benagil – Alfanzina Lighthouse  – Praia de Vale Centianes - Carvoeiro.
já se stezku dávám pravidelně, někdy jen po částech, kvůli autu. ale pokud se sem dopravíte například boltem (je levnější než uber), pak do dvou a půl hodin dojdete do Carvoeiro, v případě odpočinku a zkoušení plážových barů, to je cesta na celé odpoledne.
život v portugalsku - algarve

Kde se nachází Percurso dos Sete Vales Suspensos (Seven Hanging Valleys):

stezka se nachází v západním Algarve v obci Lagoa. nejbližšími městy jsou Carvoeiro, Ferragudo a Armação de Pêra. větším městem by potom bylo Portimão. a začít byste měli buď na Praia da Marinha nebo ve městě Carvoeiro. 
nutno říci, že v odpoledních hodinách na Praia da Marinha bude plážový bar zavřený, ale v Carvoeiro (jakožto městečko) je plné barů a restaurací. Praia da Marinha je všeobecně považována za jednu z nejkrásnějších pláží v Evropě. při pohledu na tuto pláž se naskýtá řada pozoruhodných terénních útvarů, jako jsou jeskyně, kamenné oblouky, přírodní mosty a nejisté mořské komíny, kde hnízdí a odpočívají mořští ptáci. v létě bývá plně narvaná lidmi, stejně tak i parkoviště. mnohokrát nenajdete místo na parkování ani v blízkém okolí (je zde parkování i pro karavany). opět doporučuji vyrazit do Alagrve mimo sezónu.

ve většině průvodců pro tuto portugalskou stezku najdete její konec v Vale Centianes, ale není tomu tak. zde je pokračování stezky schováno, musíte jen vylézt na kopec před vámi, když lezete dolů ze schodů k pláži. stezka pokračuje u velké značky O Stop baru, sice to tak nevypadá, ale dá se tam projít a jakmile se opět vyškrábete na útesy, již trasu dál uvidíte a dojdete až do Carvoeiro, kde najdete spousty míst na občerstvení.

Obtížnost: střední/středně vysoká; některé úseky mohou být pro starší nebo velmi mladé návštěvníky obtížnější, jelikož je zde stoupání a klesání poměrně často. pokud nemáte zrovna potrénováno, pořád se to dá ujít, míst na pauzy je hodně. jen tak na posezení nebo u plážových barů. doporučuji pevnější boty na výšlapy. tato klikatá túra pak odhaluje řadu skrytých překvapení, jako jsou hluboké rokle, odlehlé zátoky, lesní plácky a obrovské propadliny, kde je možné slyšet hukot vln. taky zde najdete tu veleslavnou a instagramovou pláž Benagil.

dovolená a počasí v Algarve, kdy vyrazit na dovolenou do Portugalska?

po letech života v portugalsku, vám mohu doporučit jaro a podzim, klidně i zimu, jelikož s oteplováním se nemusíte tolik bát špatného počasí. ledny bývají v portugalsku teplé, algarve je vždy slunečnější než zbytek země. pokud nejste ten typ, co se potřebuje smažit na pláži celý den, ale preferuje aktivní dovolenou za mírného počasí, pak Algarve je ta nejlepší volba během studenějších měsíců. v Portugalsku nejvíce prší v dubnu a květnu, někdy v únoru.
vyvarovala bych se létu, kdy teploty lezou nad čtyřicet stupňů a pochod pod ostrym sluncem je sebevražda. a pláže jsou plné k prasknutí. berte na vědomí, že portugalci si berou dovolené v srpnu, takže tady nebudete jen vy a další turisti, ale i zbytek portugalska, plus velká část španělska.

tipy na cestování po Algarve a celkově po Portugalsku:

- od podzimu 2023 jsou zakázaný kajaky (Benagil) a dostanete se do těch známých jeskyň pouze na lodi a nesmíte vystoupit.

- google maps nejsou často relevantní, co se týče umístění a jízdy autem. místo přesného jména památky, vždy raději zadejte nejbližší parkoviště. taky by vás to mohlo nasměrovat na neexistující místo, ze kterého jen tak nevyjedete nebo odděláte auto. věřte mi, již jsme to zažili na vlastní kůži.
- pokud půjdete tuto stezku, můžete si vybrat jen dotyčná místa a přejíždět postupně. není potřeba to celé jít pěšky, abyste to viděli.

- všechny zastávky: Praia da Marinha – Benagil  – Praia do Carvalho – Alfanzina Lighthouse – Praia do Vale de Centianes - Carvoeiro.

- nejlepší bary na pláži jsou: O Stop na Praia do Vale de Centeanes (i když obsluha je občas šílená) a během sezóny je otevřená restaurace u A Boneca jeskyně.
- A Boneca byla do nedávna jedna z těch schovanějších jeskyn, nyní se tam v létě čeká fronta na fotku. je to známé okénku ve skále. mam to dole na fotkách.

- trasa je značena žlutou a červenou


život v portugalsku - algarve
život v portugalsku - algarve
život v portugalsku - algarve
život v portugalsku - algarve
život v portugalsku - algarve
život v portugalsku - algarve
život v portugalsku - algarve
život v portugalsku - algarve
život v portugalsku - algarve
život v portugalsku - algarve
život v portugalsku - algarve
život v portugalsku - algarve
život v portugalsku - algarve
kdy vyrazit na dovolenou do Portugalska?
kdy vyrazit na dovolenou do Portugalska?
kdy vyrazit na dovolenou do Portugalska?
kdy vyrazit na dovolenou do Portugalska?

Okomentovat

Thank you for your lovely comments! :)